C# Port Kontrol Projesi (WPF)

Bu yazıda başka bir C# projesi paylaşacağım. Programın amacı basit olarak: Girilen bir IP’nin üzerinden soket bağlantısı yapmaya çalışarak portun açık veya kapalı olup olmadığını kontrol ediyor.

Aslında bu projeyi yazarken amacım SMTP port kontrolü yapmaktı. Yani yazılan mail adresinin “@” karakterinden sonra gelen alan adını alıp IP adresine çevirip 587, 25 gibi SMTP portlarına bağlanmaya çalışmaktı. Bu sayede mail adresinin gerçek olup olmadığını azda olsa anlayabiliyoruz. Bu sebeple projenin içindeki kodlar çoğu mail eklemeli projelerde kullanılabilecek türdendir.

 

 

Kodların içine gerekli açıklamalar yapıldı. .NET 4.0 ve Visual Studio 2010 ile yazılmıştır.

Projeyi İndir: cPortKontrol-yusufdoru.com

 

Saygılarımla.

Yayınlayan

Yusuf Doru

İstanbul'da yaşıyor. Web ve masaüstü ortamlarında çalışmalar yapıyor. Araştırıyor, geliştiriyor. Kendine ait kişisel blogu var. Her ne kadar .NET dillerine ilgisi olsa da, açık kaynaklı programlama dillerinde de kendini geliştirmeye devam ediyor.

“C# Port Kontrol Projesi (WPF)” üzerine 11 yorum

 1. merhaba, benim projemde sizinkisiyle benzer . pc lerin ıp adreslerine 30 sn de bir ping atılacak ve ping atılan pc lerin ekran görüntüleri alınacak ekranda her seferinde dört pc ekranı görünecek ve bu ekranlar kayıp diğer dördü gelecek ben pek işin içinden çıkamadım:( yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba,

   WAN IP adreslerine(özel bir durum olmadan) ping atarak print screen görüntüsü alınabileceğini sanmıyorum. Sadece karşı taraf buna izin verirse yapılabilir (port açmak v.b). Şirket ağınız üzerinde çalışıyor olabilirsiniz. Tam anlamadım. Biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz?

   1. tekrar merhaba öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim,proje ismi ping tool visual studio da c# dili ve wpf tabanlı çalışmam gerekiyor bende bu konularda yeniyim.ping paketlerine cevap geliyor mu öğrenmek istiyoruz kontrol edilecek IP adresleri app.config içerisinde olacak bunun yanında makine adı username ve password bilgileride app config içerisinde olacak.n adet makine tanımlanabilecek her ekranda gösterilecek makine sayısı da config içerisinde bulunacak.ping paket size ve paketlerin gönderim sıklığı da belirtilecek .projenin arayüzünde ise pc lerin ekran görüntüsünü alacağız bağlantı ağ üzeriden olacak .

    1. Sanırım böyle bir sistem için projenizi Server-Client modeliyle geliştirmeniz gerekiyor.

     Client tarafından ağdaki pclere port yoluyla komut göndererek ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bunun için ekran görüntüsünü alacağınız pclere ayrı bir exe yapıp çalıştırmalısınız. Devamlı gelen komutları dinlemeleri gerekiyor. Aslında trojan v.b yazılımlarda bildiğiniz üzere böyle çalışıyor.

     Yardımcı olabilecek bir kaynak: C# ile Client/Server ve Socket programlamaya giriş

     1. Bence ilk client-server odaklı bir chat uygulaması yazın veya örnekleri inceleyin. Bunun için google’da birçok makale var .

 2. merhaba ben Cemil. bende programlama okuyorum sizin bana yardım etmenizi istiyorum.ben lise 3 öğrencisiyim bu programlama konusunda kendimi geliştirmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

 3. Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim veri tabanı bölümünde okuyorum kendimi yazılım konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir